Usuario:Hasan Sami Bolak

De Wikipedia
Ir a la navegación Ir a la búsqueda


Hasan Sami Bolak (d. 10 Mayıs 1942, Kayseri), Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci, şair, yazar, radyo ve Televizyon programcısı. 1960 yılından beri faal gazetecilik yapıyor.

Kayseri Lisesi'ni bitirdi. Askerliğini Menemen Özel İhtisas Taburu'nda "Özel eğitimli tahrip uzmanı" olarak tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Sanayi Bölümü 'nden mezun oldu. Kayseri Belediyesi'nin ilk Basın Yayın Müdürü olarak göreve başladı. Alparslan Türkeş'in Genel Başkanı olduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP)'nin ilk Kayseri teşkilatını kurdu ve partinin Kayseri'de seçimlere girmesini sağladı. Kayseri'de Milli Ülkü, Yeni Sabah , Orta Doğu , Millet ve Erciyes gazetelerini kurdu. Spor Kayseri, Kurultay ve Sel dergilerini yayınladı. Hâlen, Kayseri'de günlük olarak yayımlanmakta olan Erciyes Gazetesi nin sahibi ve başyazarıdır. Erciyes Gazetesi ayni zamanda elektronik olarak da yayınlanıyor ve Hasan Sami Bolak'ın burada da günlük yazıları yer alıyor.(1)

Türkiye'de özel radyoların faaliyete geçmeye başlaması üzerine, 2 Ekim 1992 tarihinde, 93.5 MHz FM bandından yayın yapan, Kayseri'nin ilk özel radyosu Star fm 'i kurdu. 1992 - 2004 yılları arasında, kesintisiz 24 saat Türk sanat musikisi yayını yapan Star fm'in sahip ve yöneticiliği sırasında, 1000'den fazla Türk musikisi programı hazırladı ve sundu. Bu programların özetini daha sonra Türk San'at Mûsıkisi Bestekârları ismi altında yayınladı. Kayseri'deki bütün televizyonlarda sayısız siyasi ve edebi programı hazırladı ve yönetti.

Dr. Recep Doksat'tan hipnotizma ve spiritüalizm, Mehmet Mete'den elektronik - yüksek frekans dersleri aldı. Sahibi olduğu Star Fm radyosu vericisinin power katını kendi yaptı. Bir süre, Mesmer metodu ile hipnoz uygulamalarında bulundu ve bunları günlük bir gazetede (Devrim Gazetesi-Kayseri-1962) dizi halinde yayınladı.

Mavi Gömlekliler isimli tiyatro eseri bir çok kere sahneye kondu ve Münih'teki Radio Liberty 'nin (Azatlık Radyosu) Kazak, Özbek ve Uygur seksiyonlarında 1972'de skeç olarak yayınlandı. Çeşitli gazete ve dergilerde yüzlerce makale yazdı. Yurt içi ve yurt dışında onlarca ilmi ve siyasi konferans verdi..

1968'de ülkücü gençlerin katıldığı ve kamuoyunda Komando Kampları diye adlandırılan Türkiye'nin ilk ülkücü eğitim kampını Kayseri'de kurdu. Bu ve daha sonraları kurduğu diğer üç kampta gençlerin teorik ve pratik eğitimlerine fiilen katıldı. 12 Eylül 1980 öncesinde iki yıl süre ile MHP Kayseri İl Başkanlığı yaptı. Kayseri Akşam Lisesi'nde iki yıl edebiyat - kompozisyon ve felsefe öğretmenliği görevlerinde bulundu. Almanca, İngilizce biliyor.

Aruz ve hece vezinleri ile yazdığı birçok şiiri tanınmış dergiler, ansiklopedi ve antolojilerde yayımlandı. Bestekâr Erol Sayan tarafından mâhur makamında bestelenmiş bazıları ise TRT repertuvarında yer aldı. Lisede 18 yaşında iken çıkarmaya hazırlandığı Mor Gülüşler ismindeki şiir kitabının birinci fasikülünü bastırdıktan hemen sonra edebiyat öğretmeninin tavsiyesi üzerine bu fasikülü yaktı.

1973'te Kayseri'de ilk ofset matbaayı, 2005'te ilk web Ofset gazete baskı sistemini kurdu. Türkiye'nin ilk ortokromatik film gazete sayfasını çeken horizantal yerli (57X82) repro kamerasını imal etti. (1973)

Hasan Sami Bolak, Basın Konseyi daimi üyesi ve Basın Şeref Kartı sahibi olup, yine kendisi gibi Basın Konseyi daimi üyesi ve Sürekli sarı basın kartı sahibi Mevlüde Nevin'le evlidir ve Beyhan, Fatih ve Nihan isimli üç çocuk sahibidir. Kendisi ve eşinden başka çocukları da basın sektörü ile ilgilenmektedirler: Dr. Beyhan Bolak Hisarlıgil, mimari içerikli "TOL" dergisinin genel editörü, Fatih Bolak ise Erciyes Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürü 'dür.

Dış bağlantılar[trukaña | chimp askichaña]

Plantilla:Portal Plantilla:Vikiler

Kategori:1942 doğumlular Kategori:Kayserililer Kategori:Türk gazeteciler Kategori:Türk şairler Kategori:Köşe yazarları Kategori:Türk yazarlar Kategori:Televizyoncular Kategori:Türk oyun yazarları

ay:Hasan Sami Bolak